Magyar oktatási helyzetkép Máramarosban

Máramaros megye a magyarság szempontjából szórványvidéknek számít. Ebből adódik a magyar oktatás sajátos helyzete is a megyében, ami más szórványmegyéhez képest még mindig sokkal jobbnak tekinthető. A megye magyar oktatásáról Hitter Annamária főtanfelügyelő-helyettes beszélt portálunknak.
A megyében négy színmagyar oktatási intézmény működik. Ezek a Németh László Elméleti Líceum Nagybányán, ahol bölcsődétől líceumi szintig működik a magyar oktatás. Hasonló a helyzet Máramarosszigeten a Leöwey Klára Elméleti Líceumban, majd a két legnagyobb tanintézményt a domokosi Benkő Ferenc Általános Iskola és a szamosardói Kós Károly Általános Iskola követi, ahol óvodától nyolcadik osztályig lehet magyarul tanulni.
A színmagyar oktatási intézmények mellett a megyében 10 vegyes oktatási intézmény van, ahol magyar osztályok is működnek: Hosszúmezői Általános Iskola, , (óvoda-VIII osztály), Felsőbányai Műszaki Líceum (előkészítő osztály-VIII osztály), Petőfi Sándor Általános Iskola Koltó (óvoda-VIII osztály), Kapnikbányai Gazdasági Líceum (óvoda), Nicolae Iorga Általános Iskola Nagybánya (előkészitő osztály-VIII osztály), Szinérváraljai Mezőgazdasági Líceum (bölcsőde-VIII osztály), Dr. Florian Ulmeanu Technológiai Líceum Sülelmed (óvoda-IV osztály), Otilia Cazimir Napközi Nagybánya (óvoda), Step by Step Napközi Nagybánya (óvoda), 30. sz. Napközi Nagybánya (óvoda).
Ezen intézményekben összesen 1060 diák részesül magyar oktatásban. Ehhez a számhoz még hozzáadódik megyeszerte 440 diák, aki fakultatív magyar oktatásban részesül. E 440 diák 10 különböző településen tanulja fakultatívan a magyar nyelvet: Kapnikbányán, Borsabányán, Tőkés, Pálosremete, Aknasugatag, Felsőróna, Magyarlápos (két tanintézményben), Erzsébetbánya és Sülelmed.
Amíg a diákok létszáma csökkenő tendenciát mutat, addig a 2024-2025-ös tanévben növekedett a pedagógusok száma. Összesen 157 pedagógus tanít magyar iskolában/tagozaton. A pedagógusok létszámának növekedése elsősorban a nagybányai, máramarosszigeti és szinérváraljai bölcsődei csoportok indításának köszönhető. Nem elhanyagolandó tény az sem, hogy sikerült megtartani a létszám alatti osztályokat, olyan formában ahogyan a tanintézmények kérték, valamint növelni a kisegítő személyzet számát a tanintézményekben.
Ami a pedagógusok helyzetét illeti, Hitter Annamária elmondta, hogy ezen a téren volna még javítanivaló, hisz hiány van szakképzett magyar nyelv és irodalom szakos tanárból Domokoson és a fakultatív magyar órákat biztosító tanintézményekben is.