Képes lehet-e Kelemen Hunor befolyásolni a román elnökválasztás eredményét?
Kelemen Hunor indulása a romániai elnökválasztáson nem az ő személyes ambícióiról szól, hanem arról, hogy minél több magyar szavazót nyerjen meg, ezáltal pedig befolyásolni tudja a választások végkimenetelét – írja a Maszol.ro Sabina Fati elemzésére hivatkozva, amely a Deutsche Welle román nyelvű portálján jelent meg. Az ismert román publicista szerint Kelemen célja, hogy a második fordulóban azt a jelöltet támogassa, aki biztosítja az RMDSZ kormányra kerülését.
Sabina Fati cikke az elnökjelöltek közötti különbségeket elemzi, és rámutat arra, hogy Kelemen Hunor esetében a cél nem elsősorban az államfői szék megszerzése, hanem a magyar választók mozgósítása. Fati szerint egyes elemzők Kelemen Hunort a legjobb jelöltnek tartják, míg mások „putyinista” vádakkal illetik, hasonlóan Diana Șoșoacăhoz és George Simionhoz. A publicista azonban hangsúlyozza, hogy Kelemen Hunor a kisebbségi párt vezetőjeként nem versenyezhet az esélyes jelöltekkel egyenlő feltételek mellett, de vitaképessége és politikai tisztasága kiemeli őt a mezőnyből.
A többi jelölt gyengeségei
Sabina Fati részletesen elemzi a többi jelöltet is. Marcel Ciolacuról azt írja, hogy akkor szerzett jelentős politikai szerepet, amikor szembefordult korábbi pártvezetőjével, Liviu Dragneával, és csatlakozott a Dragnea-ellenes táborhoz. Bár sokan megvetik a PSD-ben, jelenleg senki sem mer nyíltan szembeszállni vele, mert félnek a következményektől. Fati Ciolacut iskolázatlannak és kétes politikai múlttal rendelkezőnek nevezi.
Mircea Geoană esetében Fati rámutat, hogy egy olyan politikai csoport támogatja, amelynek tagjai közül többen korábban korrupciós ügyekbe keveredtek, és egyesek börtönben is voltak. Geoană NATO-s karrierje segíthet neki eltakarni múltjának kényesebb fejezeteit, de Fati szerint nyilvános szereplései továbbra is rontják megítélését.
Nicolae Ciucăról Fati megjegyzi, hogy Klaus Iohannis elnök támogatta politikai karrierjét, de doktori dolgozatának plágiumgyanúja továbbra is árnyékot vet rá. A szerző szerint Ciucă pályafutását beárnyékolja az is, hogy miniszterelnöksége alatt az igazságszolgáltatás a tényfeltáró újságíró, Emilia Șercan ellen fordult.
Kelemen Hunor előnyei
Fati úgy látja, hogy Kelemen Hunor politikai tisztasága és hitelessége kiemeli őt a román politikai színtéren. Tanulmányait időben befejezte, és politikai karrierje során nem került korrupciós botrányokba. Nem titkolnivaló múltja van, nem kísértenek őt olyan ügyek, mint például a vadászat Omar Hayssammal, és soha nem árulta el pártvezetőjét. Az RMDSZ-en belül sem kérdőjelezik meg helyzetét, és Fati szerint Kelemen olyan politikus, aki stabilitást, egyensúlyt és fejlődést hozott a párt számára.
A publicista Kelemen Hunor Orbán Viktorral ápolt kapcsolatát is elemzi, és rámutat, hogy ez elkerülhetetlen a magyar kisebbség politikai helyzete miatt. Ugyanakkor hangsúlyozza, hogy Kelemen Hunor nem sodródott bele Budapest oroszbarát irányvonalába, és sikerült megőriznie politikai egyensúlyát.
A jelöltség valódi célja
Sabina Fati szerint Kelemen Hunor elnökjelöltsége nem pusztán szimbolikus. A célja egyértelműen a magyar választók mozgósítása a parlamenti választásokra, valamint az, hogy a második fordulóban a legjobb ajánlatot nyújtó jelöltet támogassa. Fati szerint Kelemen Hunor egy stabil és hiteles politikai szereplő, aki tisztában van azzal, hogy esélytelen az elnöki szék megszerzésére, de célja az RMDSZ pozíciójának megerősítése a következő kormányban.