Keresés

Belföldi hírek Közélet

Románia továbbra is Európa egyik legszegényebb országa: az emberek közel 20%-a súlyos anyagi nélkülözéssel küzd

Románia sajnálatos módon újabb negatív rekordot döntött meg: az ország lakosságának közel egyötöde olyan mértékű anyagi nehézségekkel küzd, hogy nem engedheti meg magának a napi húsfogyasztást, és nem tud nyaralni sem – számol be erről a Digi24 az Eurostat legfrissebb adataiból. Ezzel Románia az Európai Unió legszegényebb országai között foglal helyet, csak Bulgária előzi meg. Az Eurostat 2023-as adatai szerint a román lakosság 19,8%-a tapasztalt súlyos anyagi és társadalmi nélkülözést.

Sebastian Boldea, a Digi24 újságírója arról számol be, hogy bár 2022-ben még minden negyedik román nem engedhetett meg magának olyan alapvető szükségleteket, amelyek a méltó életminőséghez szükségesek, 2023-ban némi javulás történt. Mégis, az ország lakosságának jelentős része továbbra is komoly nélkülözéssel küzd, ugyanis minden ötödik román nem tud megbirkózni a váratlan kiadásokkal, nem képes naponta húst fogyasztani, vagy éppen nem tudja fizetni adósságait.

Az Eurostat adataira hivatkozva az Agerpres arról is beszámol, hogy az Európai Unióban az emberek 6,8%-a élt súlyos anyagi és társadalmi nélkülözésben 2023-ban, amely alig növekedett az előző évhez képest (6,7%). Románia után a legnagyobb arányban Bulgáriában (18%), Görögországban (13,5%), Magyarországon (10,4%) és Spanyolországban (9%) élnek olyan emberek, akik hasonló nehézségekkel küzdenek. A legkevésbé érintett országok között szerepel Szlovénia (2%), Ciprus (2,4%), Svédország, Luxemburg és Észtország (mindegyik 2,5%).

A nőket jobban érinti a szegénység, mint a férfiakat

Az Eurostat adatai szerint a nők nagyobb valószínűséggel szembesülnek súlyos anyagi nélkülözéssel, mint a férfiak. Míg a férfiak körében ez az arány 6,5%, addig a nők esetében 7,2%. Ez a különbség szinte minden korcsoportban fennáll, kivéve a 18 év alatti gyerekeknél, ahol a fiúknál (8,5%) enyhén magasabb az arány, mint a lányoknál (8,3%).

A legnagyobb arányú nélkülözés a 18 és 64 év közötti lakosságot érinti, ahol a nők 7,2%-a, míg a férfiak 6,4%-a szenved súlyos anyagi gondoktól. Az idősebb, 65 év feletti korosztályban a nélkülözés mértéke alacsonyabb (5,5%), ám itt is a nők (6,1%) nagyobb mértékben érintettek, mint a férfiak (4,8%).

Délkelet-Európa régiói a leginkább érintettek

Románia 2023-ban jelentős, 4,5 százalékpontos javulást ért el a súlyos anyagi nélkülözés arányának csökkentésében az előző évhez képest, ami a legnagyobb csökkenés volt az EU-ban. Hasonló pozitív változásokat tapasztaltak Lettországban (1,6 százalékpontos csökkenés) és Horvátországban (1,2 százalékpontos csökkenés). Ezzel szemben olyan országok, mint Dánia, Ausztria, Magyarország és Spanyolország több mint 1 százalékpontos növekedést mutattak.

A délkelet-európai régiók a legmagasabb szintű anyagi és társadalmi nélkülözést tapasztalják az EU-ban. Románia délkeleti régiója vezeti a statisztikákat, ahol a lakosság több mint 30%-a szenved súlyos nélkülözéstől. Összesen kilenc EU-s régióban tapasztaltak 20% és 29,9% közötti szegénységi arányt, főleg Dél- és Kelet-Európában. Ilyen régiók találhatók Romániában, Bulgáriában, Magyarországon, Olaszországban és Görögországban is.

A jelentős regionális különbségek olyan országokban is megfigyelhetők, mint Franciaország, Olaszország, Románia, Magyarország és Görögország, ahol a legszegényebb és a legkevésbé érintett régiók között több mint 15 százalékpontos eltérés van.

Megosztás

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *