Máramarossziget főterén ünnepelt a helyi ukrán közösség

Régi rítusú ukrán közösségek ünnepeltek Máramarossziget központjában január 13-án, ahol régi, autentikus kántálásokkal, valamint hagyományokkal búcsúztatták az óévet. A szervezők meggyőződése, hogy a rendezvénysorozat egy kiváló lehetőség az ukrán identitás népszerűsítésére és az interkulturális kapcsolatok megerősítésére. Továbbá az esemény fontosságát hangsúlyozza, hogy az ünnepség keretében alkalom nyílik arra, hogy megismerkedjenek egymással a máshol élő, de régi rítust követő ukrán települések is.
Az idei év különlegességének lehet tekinteni, hogy a történelmi Máramaros területéről származó tradicionális közösségek mellet részt vettek az ország különböző pontjain élő ukránok is. Nem utolsó sorban Magyarországról és a Moldvai Köztársaságból is képviseltették magukat néhányan. A 31. alkalommal megszervezett fesztiválon képviseltették magukat magas egyházi méltóságok, illetve az ország hivatalos szervei közül többen.
A rendezvénysorozat első pontja a máramarosszigeti ukrán görögkatolikus templomban tartott szentmisével vette kezdetét, ami után díszes népviseletbe vonultak fel a résztvevők a központi parkig, ahol az ünnepi beszédek hangzottak el. Ezt követően a különböző települések csoportjai léptek fel a színpadra, ahol anyanyelvükön énekelték a tájegységeikről származó népdalokat és kántálásokat.
A legutóbbi népszámlálás adatai alapján Máramaros megyében megközelítőleg 30 ezer személy vallotta magát ukrán etnikumúnak, így ők lettek a legnépesebb kisebbségi csoport a megyében. Az ukrán közösség lélekszáma leginkább a határmenti településeken magas, ami a háborús helyzet következtében most jelentősen megugrott.
Amikor a nyugati rítusú keresztények a vízkereszt napján ünneplik, addig több görögkeleti keresztény karácsony ünnepét üli meg. Máramaros megyében nemcsak a mélyen vallásos pravoszlávok ünnepli újév után a karácsonyt, hanem több, más rítusú család is csatlakozik szimbolikusan az ünnepséghez.