Első és második világháborús hősökre emlékeztek Aknasugatagon
![](https://www.mmhm.ro/wp-content/uploads/2023/11/GP-22-820x394.jpg)
Az első és második világháború aknasugatagi hőseire emlékeztek hétvégén az egykori bányatelepülésen élő magyarok. Az eseményen részt vett Brendus Réka a Magyar Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezetője, Zákonyi Botond bukaresti magyar nagykövet, Pintér Zsolt az RMDSZ Máramaros megyei elnöke, valamint Bónis István egykori parlamenti képviselő és Ficzay Maria a település alpolgármestere.
Az eseményre a felújított emlékműnél került sor, melynek legelején egyházi szertartás keretében Magász Jenő plébános megáldotta azt, majd az ünnepi beszédek elhangzása után koszorúzásra is sor került.
Pintér Zsolt felszólalásában az összefogást hangsúlyozva méltatta a közösséget. Mint kifejtette, az aknasugatagiak buzgolkodása tette lehetővé az emlékmű felújítását, ami példaértékű. Beszédében a jövő évi választásokra is kitérve elmondta, hogy ilyen összefogás kell majd jellemezze az aknasugatagi magyarokat a 2024-es szuperválasztási évben is. Felszólalását az emlékmű megvalósítóinak és a felújításban ténykedőknek való köszönetnyilvánítással zárta.
Brendus Réka, a Magyar Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezetője ünnepi beszédében az emlékezés fontosságát hangsúlyozta: “A körülöttünk – sőt, a szomszédságunkban – zajló fegyveres konfliktusok tükrében nagyon nehéz ma a háborúkról beszélni. És még nehezebb azokról, akik a háborúkban véráldozat árán, egy jobb jövő reményében vettek részt. Minden ember élete önmagában is a legnagyobb kincs, és a két világháború teljes nemzedékeket sodort el. Mégis, minden kegyetlensége és fájdalma ellenére, nekünk emlékeznünk kell. Emlékeznünk azokra, akik két világégés áldozatai voltak – tudván, hogy ezek nemzeti öntudatunkra is közvetlen kihatással voltak. Az emlékezés jellemző helyszínei azon emlékhelyek, amelyek bárki számára látható, hozzáférhető módon ismertté teszik önfeláldozó elődjeink nevét. E helyszínek a tiszteletadás és nagyrabecsülés helyszínei, ugyanakkor örökségként szolgálnak azon nemzedéknek, amely az eseményekkel és áldozatvállalással csak idősebbektől származó történetek vagy leírások révén találkoznak. Ez az emlékmű is ilyen helyszín, melyet a Barátság Idősek Klubja kezdeményezésére a helyi magyar közösség állíttatott. Emlékhely, mely nem csupán neveket és évszámokat idéz, de mély érzéseket és mérhetetlen tiszteletet ébreszt bennünk. Az emlékezés másik, egyben legfontosabb helyszíne viszont mindig legbelül, önmagunkban van. Ez az emlékhely is a fájdalom és hiányérzet helyszíne, ugyanakkor a szereteté és ragaszkodásé, mert bennünk, emlékeinkben ők mindig velünk maradnak.
Az emlékezés helyszíneiben pedig az a közös, hogy legyen az látható külső vagy láthatatlan belső, mindig azt jelzik, hogy embertársaink a múlt viharjaiban utolsó leheletükig egy nemes célért küzdöttek, hittek benne, és bátrak voltak kiállni érte nem csupán szóval, de tettel, áldozattal is. Hősök ők, a szó legnemesebb értelmében. A mi feladatunk pedig az, hogy őrizzük emléküket, és ennek egyik kézzelfogható módja az itt található emlékműnek felújítása is. És ami még ennél is fontosabb, hogy közösségi tudatunkban óvjuk emléküket, mindennapi tetteinkkel pedig úgy cselekedjünk, hogy a jövőben senkinek se kelljen egy eszméért, egy célért, egy álom megvalósulásáért az életével fizetni. Az emberiség legnagyobb erénye a párbeszédre, megegyezésre való képesség, nekünk pedig feladatunk használni ezt az erényt. Tisztelet a hősöknek és békesség az elkövetkező nemzedéknek!” – fogalmazott a főosztályvezető.
Ekkert Erzsébet a “Barátság” Idősek Klubjának képviseletében mondott ünnepi beszédet, melyben az emlékmű felállításának történetét vázolta és a nyugdíjas klub tevékenységének hasznára is felhívta a figyelmet, mondván, hogy a közösségi élet alakulásában és fenntartásában az aknasugatagi idősek kiemelkedő jelentőséggel bírnak.
A helyi „Barátság” Idősek Klubja kezdeményezésére 2009-ben a két világháború aknasugatagi hősei tiszteletére emlékművet állított a magyar közösség. Ennek megvalósításában a helyi RMDSZ, valamint Bónis István egykori parlamenti képviselő vállalt oroszlánrészt. Az emlékmű mostani felújítását a Communitas Alapítvány, valamint az RMDSZ aknasugatagi szervezete támogatta.