Az 1956-os forradalom erdélyi eseményeiről szerveztek kiállítást a máramarosszigeti börtönmúzeumban

Az 1956-os magyar forradalom erdélyi eseményeiről és személyiségeiről szerveztek kiállítást a máramarosszigeti börtönmúzeumban, november 4.-én az ’56-os magyar forradalom vérbe fojtásának emléknapján.

Az esemény szervezői a máramarosszigeti börtönmúzeum, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, a „Babeș-Bolyai” Tudományegyetem Magyar Történeti Intézete, valamint a Búza László Egyesület voltak. Megszervezésének céljáról megnyitó beszédében Dr. Dobes Andrea történész, a máramarosszigeti Memorial börtönmúzeum muzeológusa elmondta, hogy a kiállítás megnyitásával, erősíteni akarják „az emlékmúzeum egy fontos küldetését: mégpedig azt, hogy a fiatalok tudatosítsák magukban a kommunizmus borzalmait, hogy megismerjék az ártatlanul meghurcolt áldozatok sorsát, hogy ezáltal felismerhessék, elkerüljék és hatékonyan lépjenek föl a hasonló csapdahelyzetekkel szemben, hogy ilyen gyilkos kegyetlenségek soha többé ne fordulhassanak elő.”
A kiállítás bemutatja azt az eseménysorozatot is, amely a forradalom kitöréséhez vezetett, az októberi-novemberi feszült napokat, amikor Nagy Imre kormányát a lakosság is támogatta abban, hogy a többpártrendszert visszaállítsa és kilépjen a Varsói Szerződésből, illetve a szovjet tankok kegyetlen közbelépését, amellyel a kommunizmus elleni mozgalmat leverték.
Összeállításához egyedi levéltári dokumentumokat, fényképeket, interjúkat és személyes vallomásokat használtak fel, melyek az erdélyi magyar közösségnek az ’56-os anyaországi forradalom eseményeivel kapcsolatos reakcióját tükrözik.
A kiállított anyag feldolgozásában a „Babeș-Bolyai” Tudományegyetem Magyar Történeti Intézet kutatócsoportja jeleskedett. Dr. Schwartz Róbert az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács kolozs megyei elnöke elmondta, a kutatás egy projekt keretén belül valósult meg, melynek anyagi támogatását az EMNT biztosította.
A Magyar Történeti Intézet részéről jelen volt Dr. Lönhárt Tamás adjunktus, a Búza László Egyesület elnöke, Dr. Hunyadi Attila adjunktus a Búza László Egyesület alelnöke és Szabó Zsolt máramarosszigeti születésű egyetemi hallgató.
Dr. Lönhárt Tamás egy részletes előadás keretén belül vázolta az 1956-os magyar forradalom történetét és annak erdélyi vonatkozásait, majd azt követően Szabó Zsolt a Máramarosszigeten református papként tevékenykedő, de az 1956-os események miatt elítélt Balaskó Vilmos esetét mutatta be.
A kiállítás megtekinthető a Memorial börtönmúzeumban november 26-ig.